28 Mar 2020

COVID-19 Pandemisi sebebiyle havayolu yolcularının haklarına ilişkin geçici özel düzenlemeler getirildi.

Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik'te yapılan 25 Mart 2020 tarihli değişiklik ile COVID-19 salgını sebebiyle zor günler yaşayan havayolu şirketleri için bir kısım geçici avantaj ve muafiyetler sağlanmış, yolcu hakları yönünden de bir kısım özel düzenlemeler yapılmıştır. 

Anılan yönetmelik değişikliği uyarınca, havayolu şirketleri, COVID-19 salgını nedeniyle 5/2/2020 tarihinden itibaren iptal edilen uçuşlara ilişkin olarak, Yönetmelik kapsamındaki uçuş iptallerine ilişkin düzenlemelerden (tazminat, güzergah değişikliği ve hizmet hakları), uçuş yasaklarının kalkmasını takip eden 2 ay boyunca muaf kılınmıştır.

COVID-19 salgını sebebiyle uçuşları iptal edilen yolcular, ilgili havayolu şirketinin boş koltuk durumuna göre istediği bir tarih için biletlerinde değişiklik yapabilecekler veya biletlerini açığa alabileceklerdir. Bu husustaki seçim hakkı yolculara bırakılmıştır. Yolcular, açığa aldıkları biletleri kullanmamaları halinde ise uçuş yasaklarının kalkmasını takip eden 2 aylık sürenin bitiminden itibaren ilgili havayolu şirketinden bilet bedellerini iade alabileceklerdir. Mücbir sebepten kaynaklı bu uçuş iptalleri sebebiyle yolcuların ek bir tazminat hakkı ise bulunmamaktadır. 

Acar & Ergönen Avukatlık Bürosu

YAZAR

DR. IUR. ONUR ERGÖNEN

onure@acarergonen.av.tr